TROYAK EXECUTIVE TEAM is informing all members, colleagues, collectors, and Polonia at large, that Club meetings taking place at John Paul II Polish Cultural Centre, 4300 Cawthra Rd. (just south of Hwy. 403), Mississauga, Ontario. The new members are always welcome. www.polishculturalcentre.ca
ADRES SPOTKAÑ KLUBOWYCH ! Zarząd Główny Klubu “Troyak” informuje wszystkich członków kolekcjonerów, sympatyków oraz całą Polonię, że spotkania klubowe odbywają się w Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II, przy 4300 Cawthra Rd. (na południe od autostrady 403), Mississauga, Ontario. Zapraszamy nowych członków do prężnego Klubu “Troyak”. www.polishculturalcentre.ca
“TROYAK” CLUB NEXT MEETINGS …
NASTĘPNE SPOTKANIA KLUBU “TROYAK” …
Sunday – 5th March 2023 @ 9:00 a.m. to 4:00 p.m.
Mississauga Coin & Stamp Show
26th March 2023 @ 4:30 p.m.
30th April 2023
28th May 2023; 25th June 2023
July & August 2023 – Summer break … Letnie wakacje …
TROYAK CLUB @ Roncesvalles Polish Festival 2023
Saturday, September 16th & Sunday, September 17th, 2023
https://polishfestival.ca www.kazimierz.org
St. Casimir’s Church
Parish Hall … 156 Roncesvalles Ave. Toronto, Ontario
Stamp Exhibit … Pope John Paul II on World Stamps and
Displays of Coins, Stamps, Collectibles by Troyak Club Members.
Roncesvalles Polish Festival
www.troyakclub.com
30th September 2023
29th October 2023
26th November 2023
Sunday – 3rd December 2023 @ 9:00 a.m. to 4:00 p.m.
Mississauga Coin & Stamp Show
December 2023 … Happy Holidays!
Szopki krakowskie
www.poczta-polska.pl
5 stycznia 2023 r. Poczta Polska we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa wprowadziła do obiegu trzy znaczki pocztowe o wartości 3,90 zł każdy, emisji “Szopki krakowskie”, znaczki okolicznościowe przedstawiające prace laureatów Konkursu Szopek Krakowskich. Konkurs Szopek Krakowskich to wyjątkowe wydarzenie. Corocznie oceniany jest przez znamienite jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków. W 2014 roku konkurs został doceniony i wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tradycja wykonywania szopek jest również pierwszym wpisem z Polski, który pojawił się na liście UNESCO.
– Poczta Polska poprzez emisję filatelistyczną „Szopki Krakowskie” podkreśla bogactwo naszego dziedzictwa kulturowego. Sztuka ludowa to wielka wartość, która zasługuje na docenienie i uznanie. Nowym znaczkiem pocztowym wyrażamy nasz podziw dla wyjątkowości krakowskiego folkloru – podkreślił Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.
Znaczek pocztowy wydany w trzech wersjach przedstawia wielopoziomowe, bogato zdobione budowle sakralne, które skonstruowane zostały z lekkich materiałów. Charakteryzują się fantazyjnie przetworzonymi i połączonymi ze sobą zminiaturyzowanymi elementami zabytkowej architektury Krakowa, w której scenerię wpisuje się scena Bożego Narodzenia. W części ilustracyjnej znaczków umieszczono tytuł emisji „Szopki Krakowskie”, autorów oraz zdjęcie przedstawiające wyróżnione szopki bożonarodzeniowe. Trzem wersjom znaczków pocztowych towarzyszy również koperta FDC z grafiką rynku głównego w Krakowie oraz datownik, w który została wpisana gwiazda.
Znaczki wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie 31,25 x 51 mm, w nakładzie 120 000 sztuk każdego. Arkusz sprzedażny zawiera 6 sztuk znaczków. Autorami szopek bożonarodzeniowych na znaczkach są: Józef Madej, Kazimierz Stopiński oraz Zbigniew Gillert. Wszystkie przedstawione prace laureatów pochodzą z Konkursu Szopek Krakowskich, który odbył się w 2021 roku. Autorem projektu znaczków jest Joanna Fleszar-Haspert.
Emisja filatelistyczna „Szopki Krakowskie” to nie pierwsza inicjatywa Poczty Polskiej promująca polską sztukę i kulturę ludową. 8 grudnia 2022 roku w siedzibie Urzędu Pocztowego w Łodzi odbyło się uroczyste otwarcie wystawy szopek bożonarodzeniowych, które zostały stworzone przez 30 popularnych polskich artystów ludowych. W ubiegłych latach Spółka poświęciła swoje emisje zdobieniom wielkanocnych pisanek, m.in. oklejankom łowickim, kraszankom kaszubskim, pisankom lipskim, łemkowskim oraz lubelskim.
Latowicz – 600 lat
www.poczta-polska.pl
Poczta Polska poprzez swoją okolicznościową emisję kartki pocztowej włączyła się w obchody 600-lecia praw miejskich Latowicza. 5 stycznia 2023 r. nowy walor filatelistyczny został uroczyście zaprezentowany w mieście, które obchodzi w tym roku swój okrągły jubileusz. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja dedykowanej z tej okazji kartki okolicznościowej, którą odsłonił Mariusz Dawid, zastępca dyrektora ds. Filatelistyki Poczty Polskiej. Przedstawiciel Spółki odczytał także specjalny list, przygotowany przez wiceprezesa zarządu Wiesława Włodka.
– Wydanie historycznej kartki okolicznościowej jest swoistym hołdem dla całej lokalnej społeczności i również symbolicznym wyrazem podziękowania wszystkim Walczącym i Poległym za ich niezłomność, wierność ideałom oraz walkę z najeźdźcami – podkreślił w liście Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.
Projektantem kartki jest Jarosław Ochendzan. Autorem zaprezentowanego na walorze zdjęcia jest mieszkaniec Latowicza – Marcin Gajowniczek. Na kartce widnieje kościół parafialny pw. św. Walentego, w którym znajduje się zabytkowy obraz Matki Bożej Łaskawej – Latowickiej.
Murowany zabytek pochodzi z przełomu XIX i XX wieku i stanowi cenną pozostałość neogotyckiego budownictwa sakralnego. Obiekt uznano za wartościowy dla architektury regionalnej ze względu na układ przestrzenny, kształt architektury oraz autora projektu – Józefa Piusa Dziekońskiego, architekta, konserwatora zabytków i prekursora nurtu stylu wiślano-bałtyckiego, uznawanego przejściowo za polski styl narodowy. Na kartce umieszczono także herb miasta Latowicz ukazujący Baranka Bożego z białą chorągiewką, symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa. W projekcie znajduje się również oficjalne hasło miasta, które promuje obchody uroczystości z okazji przywrócenia praw miejskich: „600 lat temu i teraz… Latowicz naszym miastem”.
Liga Ochrony Przyrody
www.poczta-polska.pl
W dniu 9 stycznia 2023 r. została wprowadzona do obiegu kartka pocztowa z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, emisji: “Liga Ochrony Przyrody”. Wartość nominalna znaku opłaty pocztowej z oznaczeniem literowym A odpowiada wartości nominalnej znaczka pocztowego używanego do uiszczenia opłaty za ekonomiczną przesyłkę listową nierejestrowaną, w tym kartkę pocztową, w obrocie krajowym, w formacie S o masie do 500 g.
W części ilustracyjnej kartki przedstawiono fotografię grupy żubrów w ich naturalnym środowisku. W centralnej, dolnej części kartki umieszczono nazwę emisji “Liga Ochrony Przyrody” i napis: 95 lat (1928 – 2023). W polu znaku opłaty pocztowej w części centralnej umieszczono zdjęcie głowy żubra widzianego z profilu. W lewym górnym rogu umieszczono oznaczenie wartości: A, a wzdłuż lewej krawędzi napis: POLSKA. Kartkę o wymiarach 148 x 105 mm wydrukowano jednostronnie, techniką offsetową, na kartonie białym, w nakładzie 5 000 sztuk. Kartka została zaprojektowana we współpracy z Ligą Ochrony Przyrody, wnioskodawcą emisji. Wszystkie materiały graficzne użyte w emisji pochodzą od wnioskodawcy. Autor: Jan Konarzewski.
160 rocznica Bitwy pod Węgrowem
www.poczta-polska.pl
W dniu 19 stycznia 2023 r. została wprowadzona do obiegu kartka pocztowa z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, emisji: “160 rocznica Bitwy pod Węgrowem”. Wartość nominalna znaku opłaty pocztowej z oznaczeniem literowym A odpowiada wartości nominalnej znaczka pocztowego używanego do uiszczenia opłaty za ekonomiczną przesyłkę listową nierejestrowaną, w tym kartkę pocztową, w obrocie krajowym, w formacie S o masie do 500 g. W prawym górnym rogu strony adresowej kartki nadrukowano znak opłaty pocztowej, na którym po prawej stronie umieszczono zdjęcie mogiły powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Węgrowem, a po lewej akwarelę Maksymiliana Oborskiego ,, Janko Sokół”, zaś wzdłuż prawej krawędzi oznaczenie wartości: A i napis: Polska. W części ilustracyjnej kartki przedstawiono anonimową litografię wiedeńską ,, Bitwa pod Węgrowem”. W dolnej części kartki umieszczono nazwę emisji 160. rocznica bitwy pod Węgrowem. Kartkę o wymiarach 148 x 105 mm wydrukowano jednostronnie, techniką offsetową, na kartonie białym, w nakładzie 5 000 sztuk. Autor: Jan Konarzewski.
Prezes oraz wiceprezes Poczty Polskiej, na zaproszenie węgrowskich samorządowców, wzięli udział w uroczystych obchodach rocznicy bitwy pod Węgrowem. To jedno z najbardziej znanych starć w trakcie Powstania Styczniowego, które było ostatnim i największym zbrojnym zrywem narodu polskiego przed odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. Obchody 160. rocznicy bitwy pod Węgrowem odbyły się 19 stycznia br. w wirydarzu Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie. Z tej okazji Poczta Polska wprowadziła kartkę pocztową z nadrukowanym znakiem opłaty, upamiętniającą polskich patriotów, uczestników starcia, które rozegrało się na tych ziemiach w 1863 r.
– Świadomość narodowa i historyczna, ukształtowane na podłożu wspólnoty losów dziejowych narodu, to warunek trwałego funkcjonowania każdego społeczeństwa. Poczta, poprzez wyjątkową odsłonę emisji filatelistycznej „160. rocznica bitwy pod Węgrowem”, pragnie przypomnieć o tych patriotach, którzy wykazując się olbrzymim męstwem i odwagą, sprzeciwili się rosyjskiej władzy. Nasze wydawnictwo jest również symbolicznym wyrazem uznania i podziękowania dla przodków walczących o suwerenność Ojczyzny w czasach, kiedy wizja ta wydawała się być wyjątkowo odległa – podkreślił Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.
Powiększona kartka pocztowa została odsłonięta przez senator RP Marię Koc, prezesa Poczty Polskiej Krzysztofa Falkowskiego, starostę węgrowskiego Ewę Besztak i Leszka Redosza – przewodniczącego Rady Powiatu Węgrowskiego. W prawym górnym rogu strony adresowej kartki nadrukowano znak opłaty pocztowej, na którym umieszczono zdjęcie mogiły Powstańców Styczniowych, poległych w bitwie pod Węgrowem. Po lewej stronie widoczna jest akwarela Maksymiliana Oborskiego „Janko Sokół”. W części ilustracyjnej kartki przedstawiono anonimową litografię wiedeńską „Bitwa pod Węgrowem”.
Poczta Polska honorując polskich bohaterów, uczestników zrywu niepodległościowego z 1863 r., wydaje w tym roku 3 kartki z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej. Oprócz emisji „160. rocznica bitwy pod Węgrowem” zaprezentowane zostanie także wydawnictwo „160. rocznica Powstania Styczniowego”. Spółka upamiętni również w ten sposób Stanisława Brzóskę – polskiego duchownego, generała i naczelnego kapelana województwa podlaskiego w trakcie Powstania z 1863 r. Nie są to pierwsze wydawnictwa Poczty Polskiej honorujące zbrojną walkę Polaków o wolność i suwerenność Ojczyzny. Wśród wielu ostatnich emisji warto przypomnieć walory poświęcone m.in. 80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego, 78. rocznicy Powstania Warszawskiego czy 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia.
160 rocznica Powstania Styczniowego
www.poczta-polska.pl
W dniu 20 stycznia 2023 r. została wprowadzona do obiegu kartka pocztowa z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, emisji: “160 rocznica Powstania Styczniowego”. Wartość nominalna znaku opłaty pocztowej z oznaczeniem literowym A odpowiada wartości nominalnej znaczka pocztowego używanego do uiszczenia opłaty za ekonomiczną przesyłkę listową nierejestrowaną, w tym kartkę pocztową, w obrocie krajowym, w formacie S o masie do 500 g.
W prawym górnym rogu strony adresowej kartki nadrukowano znak opłaty pocztowej, na którym umieszczono obraz Aleksandra Sochaczewskiego ,,Portret Heleny z Majewskich Kirkorowej”, a w prawym dolnym rogu oznaczenie wartości: A, zaś wzdłuż dolnej krawędzi napis: POLSKA. W części ilustracyjnej kartki przedstawiono obraz Aleksandra Sochaczewskiego ,,Pożegnanie Europy”. W dolnej części kartki umieszczono nazwę emisji ,,160. ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO”. Kartkę o wymiarach 148 x 105 mm wydrukowano jednostronnie, techniką offsetową, na kartonie białym, w nakładzie 5 000 sztuk. Autor: Jan Konarzewski.
20 stycznia br. w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej dokonano prezentacji nowej kartki pocztowej Poczty Polskiej upamiętniającej Bohaterów największego polskiego zrywu narodowego XIX w. Walor został przygotowany we współpracy z Muzeum Niepodległości. Uroczystego odsłonięcia kartki pocztowej dokonał Krzysztof Górski, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki. Odczytał on również list od Krzysztofa Falkowskiego, Prezesa Poczty Polskiej skierowany do uczestników obchodów.
– Opowiadając o bohaterskich czynach przez walory filatelistyczne, chcemy edukować młode pokolenie, promować postawy patriotyczne oraz wspólne przywiązanie do nadrzędnych wartości. To ważny element misji, jaką od lat realizuje Poczta Polska, której losy od blisko pięciu wieków są nierozerwalnie związane z dziejami naszej Ojczyzny – podkreślił w liście Krzysztof Falkowski, Prezes Poczty Polskiej.
Na kartce pocztowej wykorzystano obraz pt. „Pożegnanie Europy”. Na nadrukowanym znaku opłaty pocztowej umieszczono natomiast dzieło o tytule „Portret Heleny z Majewskich Kirkorowej”. Obydwa dzieła autorstwa Aleksandra Sochaczewskiego są malarskim pamiętnikiem dokumentującym zesłania na Syberię po Powstaniu Styczniowym. Prace tego artysty uznaje się za swoiste źródło historyczne o charakterze ikonograficzno-dokumentacyjnym. Obrazy są własnością Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Stanowią depozyt Muzeum Niepodległości – X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
To drugie w tym roku wydawnictwo filatelistyczne poświęcone Powstaniu Styczniowemu. 19 stycznia Narodowy Operator Pocztowy wprowadził do obiegu kartkę emisji „160. rocznica bitwy pod Węgrowem”. W najbliższych dniach wydany zostanie również trzeci walor poświęcony bohaterskiej postaci Stanisławowa Brzóski, duchownego, generała i naczelnego kapelana województwa podlaskiego w czasie Powstania Styczniowego.
Miasta polskie. Kruszwica
www.poczta-polska.pl
W dniu 27 stycznia 2023 roku został wprowadzony do obiegu znaczek pocztowy o wartości 0,60 zł emisji “Miasta polskie – Kruszwica”. Na znaczku przedstawiono widok z lotu ptaka na Mysią Wieżę i jezioro Gopło. Wzdłuż górnej krawędzi znaczka umieszczono napis: ,,POLSKA”, w lewym górnym rogu oznaczenie wartości: 60 gr, a wzdłuż prawej krawędzi znaczka napis: KRUSZWICA. Na kopercie: Bazylika kolegiacka św. Piotra i Pawła. Datownik: logo obchodów 600-lecia nadania praw miejskich na prawie magdeburskim. Znaczki wydrukowano techniką rotograwiurową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie 31,25 x 25,5 mm, w nakładzie 5 000 000 sztuk. Arkusz sprzedażny zawiera 100 sztuk znaczków. Z tej okazji została wydana koperta FDC. Autor projektu: Waldemar Kawiński.
Kruszwica jest kolejnym miastem, którego atrakcje znalazły się na znaczkach pocztowych. Walor emisji „Miasta polskie” o nominale 0,60 zł trafił do obiegu 27 stycznia z okazji 600. rocznicy nadania praw miejskich Kruszwicy. Nowy znaczek został zaprezentowany 27 stycznia przez Karola Górskiego, dyrektora Regionu Sieci w Bydgoszczy oraz Mikołaja Bogdanowicza, wojewodę Kujawsko-Pomorskiego.
–Poprzez coroczne wydawanie znaczków z wizerunkiem miast polskich pragniemy przybliżać ich dzieje, architekturę oraz charakterystyczne symbole. Najnowszy znaczek poświęciliśmy Kruszwicy, która posiada nie tylko bogatą historię, atrakcje turystyczne czy jedyne w swoim rodzaju zabytki architektoniczne, lecz także aktywną lokalną społeczność– powiedział Karol Górski, dyrektor Regionu Sieci w Bydgoszczy.
Na znaczku, wydrukowanym techniką rotograwiurową, przedstawiono widok z lotu ptaka na Mysią Wieżę i jezioro Gopło. Walor wyemitowano w nakładzie 5 mln sztuk. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała kopertę FDC (pierwszego dnia obiegu), na której została przedstawiona panorama Kruszwicy. W Urzędzie Pocztowym Kruszwica 1 (ul. Niepodległości 33) stosowany jest również okolicznościowy datownik.
Mysia Wieża to pozostałość zamku w Kruszwicy zbudowanym przez króla Kazimierza Wielkiego. Początkowo stanowił warownię mającą strzec miasto przed Krzyżakami. Po upadku zakonu był siedzibą kruszwickiej kasztelanii i starostwa. W późniejszym czasie został zniszczony przez Szwedów. Jego pozostałością jest wieża będąca atrakcją turystyczną z punktem widokowym na jezioro Gopło – dziewiąte co do wielkości jezioro w Polsce. Nazwa wieży nawiązuje do legendy o legendarnym władcy Polski Popielu.
– Jestem przekonany, że znaczek z wizerunkiem Kruszwicy będzie wspaniałą pamiątką i znaczącym walorem kolekcjonerskim w zbiorach wielu filatelistów. Dziękuję za zaangażowanie w ten projekt, który służy promocji naszego regionu – podkreślił wojewoda Kujawsko-Pomorski, Mikołaj Bogdanowicz.
Do tej pory w ramach serii obiegowej „Miasta polskie” Poczta Polska zaprezentowała, m.in.: Gniezno, Kraków, Warszawę, Kalisz, Płock, Toruń, Kazimierz Dolny, Sandomierz, Gdańsk, Łódź, Poznań, Przemyśl, Szczecin, Sopot, Sieradz, Katowice, Częstochowę, Gorzów Wlkp., Chorzów, Racibórz, Jelenią Górę, Nowy Sącz, Żywiec, Białystok, Leszno, Bydgoszcz czy Mińsk Mazowiecki.
550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika
www.poczta-polska.pl
W dniu 29 stycznia 2023 roku został wprowadzony do obiegu znaczek pocztowy o wartości 3,90 zł emisji “550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika”. Na znaczku przedstawiono portret Mikołaja Kopernika z Epitafium we Fromborku. W środkowym polu znaczka po okręgu umieszczono napis: 550. ROCZNICA URODZIN MIKOŁAJA KOPERNIKA, a w prawym dolnym rogu – napis: POLSKA i oznaczenie wartości: 3,90 zł. Na kopercie przedstawiona jest Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja we Fromborku. Znaczki wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie 45 x 45 mm, w tym koło o średnicy 40 mm, w nakładzie 128 000 sztuk. Arkusz sprzedażny zawiera 8 sztuk znaczków. Z tej okazji została wydana koperta FDC. Autor projektu: Poczta Polska.
25 stycznia br., w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, Poczta Polska zaprezentowała plany filatelistyczne związane z obchodami Roku Jubileuszu Mikołaja Kopernika. Prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski i Wiesław Włodek, wiceprezes odpowiedzialny za działalność filatelistyczną Spółki, zaprezentowali nowy znaczek pocztowy emisji „550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika”, który wejdzie do obiegu 29 stycznia br. Na walorze widoczny jest portret astronoma, znajdujący się na co dzień w epitafium w Bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku.
– Mikołaj Kopernik to jeden z najbardziej znanych Polaków na świecie. Jego odkrycia śmiało można nazwać przełomowymi dla ludzkości. Nie powinno zatem dziwić, że Poczta Polska, która upamiętnia ważne postaci czy wydarzenia, nie zapomniała o równej rocznicy urodzin naszego wybitnego astronoma i kanonika. Mikołajowi Kopernikowi poświęcimy aż trzy wyjątkowe emisje – dwie znaczkowe i kopertę pierwszego dnia obiegu. Jestem przekonany, że nasze wydawnictwa przyczynią się do popularyzacji wiedzy o naszym wybitnym astronomie i duchownym, o czym mało kto pamięta – podkreślił Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.
Portret Mikołaja Kopernika został namalowany techniką olejną na blasze miedzianej i wzorowany jest na jego wizerunkach pochodzących z dzieł Mikołaja Reussnera i Jakuba Boissarda. Obraz przedstawiający polskiego astronoma posiada wielką wartość artystyczną. Jest jedynym zachowanym wizerunkiem Mikołaja Kopernika znajdującym się we Fromborku, w którym tworzył swoje dzieła przez 31 lat. Miasto było również ostatnim miejscem zamieszkania astronoma przed śmiercią.
Podczas uroczystości podpisano również porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum Pomnika Historii „Frombork – zespół katedralny” a Pocztą Polską. Celem kooperacji jest promocja wiedzy o osobie i dokonaniach Mikołaja Kopernika. W konferencji inaugurującej Rok Jubileuszu Mikołaja Kopernika wzięli udział zaangażowani w organizację obchodów: Andrzej B. Piotrowicz, prezes zarządu Pomorskiego Stowarzyszenia Wspólna Europa, br. Zdzisław Duma, ks. dr. Tomasz Garwoliński oraz ks. prał. kan. dr. Jacek Wojtkowski.
Warto przypomnieć, że w 2022 roku Poczta Polska wyemitowała talary filatelistyczne „Kopernik” z wizerunkiem astronoma, stworzone w technologii NFT. To wymienialne, jednorazowe tokeny kryptowalutowe pełniące rolę kuponu podarunkowego. Można wymienić je na cyfrową wersję Kryptoznaczka emisji „Polska w kosmosie”, która zostanie wprowadzona do sprzedaży już w lutym. Pierwsze w Polsce i jedne z pierwszych na świecie, kryptoznaczki Poczty Polskiej, dostępne są na stronie www.poczta-polska.pl
160. rocznica Powstania Styczniowego –
ks. gen. Stanisław Brzóska
www.poczta-polska.pl
W dniu 30 stycznia 2023 r. została wprowadzona do obiegu kartka pocztowa z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, emisji: “160 rocznica Powstania Styczniowego” poświęcona osobie ks. gen. Stanisława Brzóski. Wartość nominalna znaku opłaty pocztowej z oznaczeniem literowym A odpowiada wartości nominalnej znaczka pocztowego używanego do uiszczenia opłaty za ekonomiczną przesyłkę listową nierejestrowaną, w tym kartkę pocztową, w obrocie krajowym, w formacie S o masie do 500 g. W prawym górnym rogu strony adresowej kartki nadrukowano znak opłaty pocztowej, na którym przedstawiono wizerunek księdza generała Stanisława Brzóski w ubiorze powstańczym, a w prawym górnym rogu napis: POLSKA i oznaczenie wartości: A.
W części ilustracyjnej kartki przedstawiono szablę księdza generała Stanisława Brzóski oraz emblemat powstańczy. W dolnej części kartki umieszczono nazwę emisji: 160. ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO oraz napis: KS. GEN. STANISŁAW BRZÓSKA, (1832- 1865) – KAPELAN I OSTATNI WALCZĄCY PARTYZANT. Kartkę o wymiarach 148 x 105 mm wydrukowano jednostronnie, techniką offsetową, na kartonie białym, w nakładzie 5 000 sztuk. Autor: Jan Konarzewski.
200 lat latarni morskiej Rozewie –
Folder filatelistyczny
www.poczta-polska.pl
W ofercie filatelistycznego sklepu internetowego i wybranych sklepach filatelistycznych Poczty Polskiej pojawiło się wyjątkowe wydawnictwo emisji „200 lat latarni morskiej Rozewie”. Folder składa się z dwóch bloczków: tradycyjnego i poliwęglanowego z ograniczonym nakładem wynoszącym 8 tysięcy sztuk. Wyjątkowa odsłona znaczka oparta jest na technologii wykorzystującej poliwęglan. Umieszczony w nim układ elektroniczny zawiera antenę, mikrochip NFC i źródło światła w postaci microled. Dzięki czemu podświetlenie znaczka możliwe jest w trakcie zbliżenia go do każdego czytnika RFID w standardzie HF/ NFC (czytniki biurkowe, przemysłowe, terminale płatnicze, telefony z funkcjonalnością NFC). Format folderu przed złożeniem: 630 x 297 mm, po złożeniu 210 x 297 mm. Blok poliwęglanowy będzie dostępny w sprzedaży jedynie w folderze filatelistycznym w nakładzie 8 tysięcy sztuk. Cena folderu to 61,50 zł.
Projekt waloru przedstawia rozewską latarnię z tłem stanowiącym fragment morskiej mapy nawigacyjnej nr 151 Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej oraz widok na okolice Rozewia. Latarnia z aparatem Fresnela I klasy i wiązka światła w urządzeniu optycznym, które używane było w latach 1866–1910 r., zostały pokazane na kopercie pierwszego dnia obiegu (FDC). Znaczek w wersji tradycyjnej został wydany na papierze z mikrodrukiem widocznym pod lupą. Autorem znaczka jest Andrzej Gosik.
Latarnia morska im. Stefana Żeromskiego w Rozewiu to najbardziej znana polska latarnia morska i najstarsza tego typu budowla na naszym wybrzeżu. Uruchomiono ją w 1822 roku. Na kamiennej wieży latarni zainstalowano wtedy 15 zasilanych olejem rzepakowym lamp Arganda, które świeciły światłem stałym. Po 44 latach źródło światła zmodernizowano na aparat Fresnela I kl. Światło elektryczne wprowadzono w 1910 r. i od tego czasu utrzymuje swój charakterystyczny 1 błysk co 3 s. Latarnię dwukrotnie podwyższono – o 5 metrów w 1910 r. i o 8 metrów w 1978 r. Dziś po wielu zmianach i ulepszeniach Rozewie używa aparatu obrotowego wyposażonego w zestaw 12 lamp LED dalekiego zasięgu. W Rozewiu, prócz latarni z 1822 roku, jest jeszcze inna latarnia uruchomiona w 1875 roku i wyłączona w 1910 roku. Latarnie przez 35 lat wspólnie świeciły na cyplu rozewskim.
Projekty emisji filatelistycznej powstały w ścisłej współpracy z Apoloniuszem Łysejko – Wiceprezesem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego oraz z Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej.
Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945)
www.nbp.pl
Narodowy Bank Polski jest centralnym bankiem państwa odpowiadającym za politykę pieniężną i stabilność cen. Jego funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o NBP. NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza. Jako bank centralny nie prowadzi rachunków bankowych obywateli, nie przyjmuje od nich lokat, nie udziela kredytów. Prowadzi natomiast obsługę budżetu państwa, a także podmiotów sektora finansów publicznych. Gromadzi rezerwy walutowe państwa i zarządza nimi. Pełni funkcję banku banków, tworząc warunki do działania systemu bankowego. Jest również jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.
Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. 8 grudnia 2022 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł „Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942–1945)”.
Nominał 10 zł … metal: Ag 925/1000; stempel: lustrzany; średnica: 32,00 mm; masa: 14,14 g; brzeg (bok): gładki; nakład: do 9000 szt.; Projektant: Robert Kotowicz; Emitent: NBP; Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.
„Czym dłużej tu byliśmy, tym bardziej dyscyplina się zaostrzała, tym łatwiej było spostrzec, że wszystko zmierza do udręczenia, umęczenia nas” – wspominał Stefan Marczewski, jeden z nastoletnich więźniów. Przez obóz sąsiadujący z łódzkim gettem przeszło 2–3 tys. dzieci w wieku do 16. roku życia. Łódź wybrano nieprzypadkowo. Było to najludniejsze polskie miasto włączone w granice III Rzeszy, które pozostawało kluczowym ośrodkiem dla akcji deportacyjnych w Kraju Warty oraz działań germanizacyjnych. Koncepcja stworzenia obozu pojawiła się już latem 1941 r. Wzorowano się na obozie dla nieletnich w Moringen (Mohringen/Solling) w Dolnej Saksonii. W czerwcu 1942 r. z terenu Ghetto Litzmannstadt Niemcy wyłączyli pięciohektarową działkę w kwartale dzisiejszych ulic Górniczej, Emilii Plater, Brackiej i Przemysłowej. Pierwszych więźniów zarejestrowano w grudniu 1942 r. Niemcy określali obóz mianem Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt (Prewencyjny Obóz Policji Bezpieczeństwa dla Młodzieży Polskiej w Łodzi). Obóz nie pełnił jednak żadnej funkcji wychowawczej, nie był również ośrodkiem profilaktycznym ani miejscem ochronnym.
Od 1943 r. miał również swoją filię rolną w Dzierżąznej koło Białej nieopodal Łodzi (niem. Arbeitsbetrieb Dzierzazna über Biala in Litzmannstadt), gdzie zsyłano część więźniarek. Więźniowie, stanowiący aż 75 proc. ogółu osadzonych, pozostawali natomiast w macierzystym obozie. Wobec uwięzionych stosowano surowy rygor, niczym w obozach koncentracyjnych. Dzieci głodzono i przymuszano do pracy ponad siły. Wykonywały ją w stresie, w bardzo złych warunkach, często były bite i poniżane przez nadzorujący personel. 18 stycznia 1945 r., w przeddzień wkroczenia Armii Czerwonej do Łodzi, strażnicy opuścili obóz, pozostawiając dzieci w zamkniętych barakach. Po wojnie w poobozowej strefie wzniesiono budynki mieszkalne, a w pobliskim parku pomnik Martyrologii Dzieci. Świadectwem niemieckiego bestialstwa wobec najmłodszych obywateli państwa polskiego jest niemal setka zmarłych i zamordowanych więźniów obozu, pochowanych w bezimiennych kwaterach na łódzkim cmentarzu rzymskokatolickim św. Wojciecha przy ul. Kurczaki 81. Dziś upamiętniamy ich męczeństwo, oddając hołd wszystkim bezbronnym ofiarom II wojny światowej. Rewers monety przedstawia wizerunek dziecka symbolizującego ofiary obozu. Informacja: Artur Ossowski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.
The German Labour Camp for Polish Children
in Łódź (1942-1945)
www.nbp.pl
Narodowy Bank Polski is the central bank of the State, responsible for its monetary policy and price stability. The Bank’s functions are described in the Constitution of the Republic of Poland and the Act on NBP. NBP holds the exclusive right to issue the currency of the Republic of Poland. As the central bank, it does not provide accounts for the general public, accept deposits from or extend loans to individuals. It acts as a banker to the State budget and public sector entities. NBP also holds and manages the foreign exchange reserves of the State. Finally, it functions as a banker to banks, creating conditions for the operation of the Polish banking system. Narodowy Bank Polski is one of the most important research and analytical centres in the fields of economics and financial markets.
Issuing collector items is an occasion to commemorate important historic figures and anniversaries, as well as to develop the interest of the public in Polish culture, science and tradition. On 8 December 2022, Narodowy Bank Polski issued into circulation a silver coin “The German Labour Camp for Polish Children in Łódź (1942-1945)”, with a face value of 10 złoty.
Face value: 10 zł … Metal: Ag 925/1000; Finish: proof; Diameter: 32.00 mm; Weight: 14.14 g; Edge (side): plain; Mintage: up to 9,000 pcs; Designer: Robert Kotowicz; Issuer: NBP; The coins, commissioned by NBP, were struck by Mennica Polska S.A.
“The longer we stayed there, the more discipline was tightened up, the easier it was to notice that everything was geared towards torturing and tormenting us,” recalled Stefan Marczewski, one of the camp’s teenage prisoners. Around 2,000 to 3,000 children aged up to 16 years old passed through the camp located next to the Łódź ghetto. Łódź wasn’t chosen by accident. It was the most populous Polish city incorporated within the boundaries of the Third Reich and remained a key centre for deportation operations in the so-called Reichsgau Wartheland and for Germanization activities. The idea for the establishment of the camp had already emerged in the summer of 1941. It was modelled on the juvenile concentration camp in Moringen (Mohringen/Solling) in Lower Saxony.
In June 1942, the Germans carved out a five-hectare plot of land from the Litzmannstadt Ghetto, in the quarter of today’s Górnicza, Emilii Plater, Bracka and Przemysłowa streets. The first prisoners were registered in December 1942. The Germans referred to the camp as the Preventive Camp of the Security Police for Polish Youth in Łódź (in German: Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt). However, the camp did not serve any educational functions, nor was it a prevention centre or a site of protection. From 1943, it also had its agricultural branch, in Dzierżązna near Biała, not far from Łodź (German: Arbeitsbetrieb Dzierzazna über Biala in Litzmannstadt), where some of the female prisoners were sent. However, male prisoners, who accounted for as much as 75 per cent of the overall number of detainees, remained in the main camp. The camp’s prisoners were subjected to very harsh rules, like in regular concentration camps. The children were starved and had to engage in excruciating forced labour. They worked under extreme pressure, in very bad conditions, and were often beaten and humiliated by the supervising personnel.
On 18 January 1945, one day before the Red Army entered Łódź, the guards fled the camp, leaving the imprisoned children in locked barracks. After the war, residential buildings were constructed in the area of the former camp, and in the nearby park a monument to the Martyrdom of Children was built. German bestiality towards the youngest citizens of the Polish state is evidenced by the fact that almost one hundred prisoners of the camp died or were murdered and buried in nameless graves at the Roman Catholic cemetery of St. Adalbert at 81 Kurczaki Street. Today we commemorate their martyrdom, paying tribute to all the defenceless victims of the Second World War. The reverse of the coin depicts an image of a child symbolising the victims of the camp. Info: Artur Ossowski, Institute of National Remembrance, Branch in Łódź.
160. rocznica Powstania Styczniowego
www.nbp.pl
Narodowy Bank Polski jest centralnym bankiem państwa odpowiadającym za politykę pieniężną i stabilność cen. Jego funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o NBP. NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza. Jako bank centralny nie prowadzi rachunków bankowych obywateli, nie przyjmuje od nich lokat, nie udziela kredytów. Prowadzi natomiast obsługę budżetu państwa, a także podmiotów sektora finansów publicznych. Gromadzi rezerwy walutowe państwa i zarządza nimi. Pełni funkcję banku banków, tworząc warunki do działania systemu bankowego. Jest również jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.
Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. 16 stycznia 2023 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 20 zł oraz złotą o nominale 200 zł „160. rocznica Powstania Styczniowego”.
Nominał: 200 zł … metal: Au 900/1000; stempel:
lustrzany; średnica: 27,00 mm; masa: 15,50 g;
brzeg (bok): gładki; nakład: do 1200 szt.
Nominał: 20 zł … metal: Ag 925/1000; stempel: lustrzany, druk cyfrowy; średnica: 38,61 mm; masa: 28,28 g; brzeg (bok): gładki; nakład: do 10 000 szt.; Projektant: Paweł Pietras; Emitent: NBP; Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.
Powstanie Styczniowe to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziewiętnastowiecznej historii Polski. Jego przedwczesny wybuch był spowodowany przymusowym poborem do rosyjskiej armii, który miał rozbić ruch spiskowy. W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. doszło do wystąpień zbrojnych przeciwko rosyjskiemu zaborcy, a ogłoszony przez Tymczasowy Rząd Narodowy „Manifest” wzywał do walki narody dawnej Rzeczypospolitej. Widomym tego znakiem był trójdzielny herb, na którym obok polskiego Orła i litewskiej Pogoni widniał Michał Archanioł symbolizujący Ruś. Na herbie umieszczono także hasła wyznaczające cel walki: Równość–Wolność–Niepodległość. Pomimo niedostatecznego przygotowania i przedwczesnego wybuchu powstańcy przez półtora roku toczyli heroiczny bój z Imperium Rosyjskim. Wobec przygniatającej przewagi wroga i olbrzymiego niedostatku broni jedyną formą walki była wojna partyzancka. Objęła ona swoim zasięgiem Królestwo Polskie oraz znaczne obszary współczesnej Litwy, Białorusi i Ukrainy.
Wielkiego wsparcia udzielili Polacy żyjący w dwu pozostałych zaborach: pruskim i austriackim. Stamtąd docierali ochotnicy, broń i zaopatrzenie, a powstańcy znajdowali tam schronienie. Przewaga nieprzyjaciela oraz stosowane przez niego bezwzględne represje doprowadziły do stłumienia powstania. Mogiły, zesłańcy i emigranci, zniszczenia i kontrybucje oraz ostry kurs rusyfikacyjny to była cena za wolnościowe aspiracje Polaków. Przeprowadzone wówczas reformy włościańskie przyczyniły się jednak do otwarcia nowej epoki w dziejach Polski i włączenia w ruch narodowy ludności wiejskiej. Insurekcja 1863–1864 stała się moralnym fundamentem dla tych, którzy w okresie I wojny światowej walczyli o niepodległość ojczyzny. W wolnej Polsce powstańcy zyskali status weteranów, przysługiwały im specjalne mundury i honory, a przez rodaków byli uważani za żywe pomniki walki o wolność. Pamięć o Powstaniu Styczniowym silnie odcisnęła się w narodowej kulturze i stała się ważnym elementem w budowaniu świadomości historycznej i dziedzictwa kulturowego dla wielu pokoleń Polaków.
Na rewersie monety złotej, w centralnej części, widnieje panoplium z elementami uzbrojenia i sztandarami oraz trójdzielnym herbem powstańczym z ukoronowanym Orłem Białym, litewską Pogonią oraz Michałem Archaniołem symbolizującym Ruś. Przedstawiony wizerunek jest fragmentem sztandaru z okresu Powstania Styczniowego (wizerunek z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie). Na rewersie monety srebrnej widać fragment rysunku Walerego Eljasza-Radzikowskiego „Patrol powstańczy z 1863 r.” przedstawiający grupę polskich powstańców. Z lewej strony umieszczono pieczęć Rządu Narodowego z ukoronowanym trójdzielnym herbem z Orłem, Pogonią i Michałem Archaniołem. Wokół herbu biegnie napis RZĄD NARODOWY RÓWNOŚĆ WOLNOŚĆ NIEPODLEGŁOŚĆ. Na awersie monety srebrnej zostały odwzorowane: stylizowany sztandar oraz broń (kosy, szabla, karabin) z okresu Powstania Styczniowego. Informacja: Wojciech Kalwat.
160th Anniversary of the January Uprising
www.nbp.pl
Narodowy Bank Polski is the central bank of the State, responsible for its monetary policy and price stability. The Bank’s functions are described in the Constitution of the Republic of Poland and the Act on NBP. NBP holds the exclusive right to issue the currency of the Republic of Poland. As the central bank, it does not provide accounts for the general public, accept deposits from or extend loans to individuals. It acts as a banker to the State budget and public sector entities. NBP also holds and manages the foreign exchange reserves of the State. Finally, it functions as a banker to banks, creating conditions for the operation of the Polish banking system. Narodowy Bank Polski is one of the most important research and analytical centres in the fields of economics and financial markets.
Issuing collector items is an occasion to commemorate important historic figures and anniversaries, as well as to develop the interest of the public in Polish culture, science and tradition. On 16 January 2023, Narodowy Bank Polski issued into circulation a gold coin with a face value of 200 zł and a silver coin with a face value of 20 zł – ”160th Anniversary of the January Uprising”.
Face value: 200 zł … Metal: Au 900/1000; Finish: proof;
Diameter: 27.00 mm; Weight: 15.50 g; Edge (side): plain;
Mintage: up to 1,200 pcs.
Face value: 20 zł … Metal: Ag 925/1000; Finish: proof, digital printing; Diameter: 38.61 mm; Weight: 28.28 g; Edge (side): plain; Mintage: up to 10,000 pcs; Designer: Paweł Pietras; Issuer: NBP; The coins, commissioned by NBP, were struck by Mennica Polska S.A.
The January Uprising was one of the most important events in 19th century Poland. Its premature launch was due to the announcement of compulsory conscription to the Russian army, a move that was supposed to break up the Polish conspiracy movement. On the night of 22 to 23 January 1863, an armed uprising against the Russian occupier began and the Manifesto was proclaimed by the Provisional National government calling to arms the nations of the former Polish Commonwealth. The visible symbol of the joint struggle was the adopted tripartite coat of arms featuring the Polish Eagle, the Lithuanian Chase and Michael the Archangel symbolizing Ruthenia. The coat of arms also featured an inscription describing the goals of the insurrection: Equality–Freedom–Independence.
Despite the uprising’s insufficient preparation and premature launch, the insurgents fought a heroic battle against the Russian Empire for one and a half years. In the face of overwhelming enemy superiority and an acute shortage of weapons, the only viable form of combat was guerrilla warfare. It engulfed the Kingdom of Poland and large swathes of today’s Lithuania, Belarus and Ukraine. Great support was provided by Poles living in the other two partitions: the Prussian and the Austrian. This is where volunteers, weapons and supplies came from, and this is where the insurgents found refuge. Enemy superiority and the brutal repressions it applied suppressed the insurrection. Graves, exiles and emigrants, destruction and forced contributions as well as the adopted sharp course towards Russification were the price which the Poles paid for their emancipatory aspirations. The peasant reforms carried out at that time contributed, however, to opening a new era in Polish history and to the inclusion of the rural population in the national movement.
The insurrection of 1863–1864 became a moral foundation for those who fought for the independence of their homeland during World War I. After Poland regained independence, the insurgents gained veteran status. They were entitled to wear special uniforms, they received honours, and their fellow countrymen widely considered them to be living legends of the struggle for freedom. The memory of the January Uprising left a clear mark on the national culture and heritage, becoming an important element in building the historic awareness of many subsequent generations of Poles. The central part of the reverse of the gold coin features panoply with banners and the January Uprising tripartite coat of arms composed of the crowned White Eagle symbolizing Poland, the Chase symbolizing Lithuania and Michael the Archangel symbolizing Ruthenia. The image presented on the coin constitutes a fragment of a banner from the times of the January Uprising (the banner from the collection of the Polish Army Museum in Warsaw).
The reverse of the silver coin features a fragment of a drawing by Walery Eljasz-Radzikowski entitled “Insurgent patrol in 1863” depicting a group of Polish insurgents. On the left, there is a seal of the Polish National Government with a crowned tripartite coat of arms featuring the White Eagle, the Chase and Michael the Archangel. Around the coat of arms, an inscription: RZĄD NARODOWY RÓWNOŚĆ WOLNOŚĆ NIEPODLEGŁOŚĆ [POLISH NATIONAL GOVERNMENT EQUALITY FREEDOM INDEPENDENCE]. The obverse of the silver coin features a stylised banner and weapons (scythe, sabre, rifle) from the January Uprising period. Info: Wojciech Kalwat.
Governor General’s Foot Guards –
commemorative envelope
www.canadapost.ca
On June 7, 1872, the Governor General’s Foot Guards (GGFG) was formed and given the same precedence and status in the Active Militia as regiments of Foot Guards in the British Army. The citizen soldiers of the GGFG have participated in every engagement undertaken by the Canadian Army since Confederation – through both World Wars and, most recently, in Afghanistan. They have served abroad as United Nations and NATO peacekeepers. At home they have provided critical assistance, food and shelter to communities affected by floods, fires and ice storms.
The Guards’ scarlet tunics and tall bearskin caps are the familiar face of national ceremonies, including the Changing of the Guard, opening of Parliament, Remembrance Day and events held for dignitaries and guests of Canada. Guards stand sentry at the Tomb of the Unknown Soldier, at Rideau Hall and at investitures of national heroes. In venues from concert halls to hockey arenas, the Regimental Band performs at over 100 engagements a year. The Governor General’s Foot Guards have earned the nickname “Canada’s Regiment” and will continue 150 years of tradition by serving with precision, pageantry and pride.
Chloe Cooley: PermanentTM domestic rate stamps
www.canadapost.ca
Celebrate Black History Month with this booklet of 6 PermanentTM domestic rate stamps honouring Chloe Cooley – a young Black woman whose brave protests against her enslavement added momentum to the abolitionist movement in Upper Canada in the late 1700s.
About the stamp and booklet design … This stamp features an illustration by Rick Jacobson. It shows Chloe Cooley in the foreground and, in the background, her being forcibly taken across the Niagara River from Queenston, Upper Canada, to be sold in New York state. The images were created through extensive consultation with experts in local/regional history, Black history and period fashion, as well as through the use of historic maps, paintings, illustrations and other archival documents. The booklet cover features an enlargement of the illustration.
Stamp Value: Permanent™ domestic rate;
Stamp Designer: Lime Design; Stamp Illustrator:
Rick Jacobson; Quantity Produced 130,000;
Issue Date: January 30, 2023.
About slavery in Canada … The road to freedom was a long one for the thousands of people of African descent enslaved in pre-Confederation Canada. First brought to New France in the early 1600s to be sold for forced labour, enslaved Black people were legally classified as property and denied basic rights. Over their 200 years of servitude, generations of voices gave momentum to a movement that continues today in the struggle to end racism.
About Chloe Cooley and her impact … Chloe Cooley was a young Black woman enslaved as a domestic near Queenston, Upper Canada. She had faced punishment for defiance in the past. In March 1793, amid rumours of abolition, her enslaver arranged to sell her in neighbouring New York State. Cooley put up such a fight that it took several men to restrain her and forcibly transport her across the Niagara River by boat. She was never heard from again. Cooley’s brave protests did not go unnoticed. Just months later, an act was passed prohibiting the importation of enslaved Black people into Upper Canada. Although it didn’t end slavery, the law paved the path to freedom for at least 30,000 Black Americans, eventually leading to abolition throughout the British Empire in 1833.
OFDC design … Celebrate Black History Month with this Official First Day Cover honouring Chloe Cooley – a young Black woman whose brave protests against her enslavement added momentum to the abolitionist movement in Upper Canada in the late 1700s. This stamp features an illustration by Rick Jacobson. It shows Chloe Cooley in the foreground and, in the background, her being forcibly taken across the Niagara River from Queenston, Upper Canada, to be sold in New York state. The images were created through extensive consultation with experts in local/regional history, Black history and period fashion, as well as through the use of historic maps, paintings, illustrations and other archival documents.
The cover of the OFDC features a close-up of the boat in the illustration. It also shows part of a period map of the area around Queenston, Upper Canada, where Cooley lived. The back shows an excerpt from An Act to Prevent the Further Introduction of Slaves and to Limit the Term of Contracts for Servitude within this Province, 1793, Legislative Assembly of Upper Canada.
This OFDC is cancelled in Niagara-on-the-Lake, Ontario, which includes Queenston. The cancel is a drawing of a pair of oars similar to the ones that would have been used to ferry Cooley across the river. January 30 is the issue date because it coincides with Black History Month, which takes place annually during the month of February. Stamp Value: Permanent™ domestic rate; Stamp Designer: Lime Design; Stamp Illustrator: Rick Jacobson; Quantity Produced: 7,000.
2023 … $1 Rose Gold Plated Pure
Silver Coin – Peace Dollar
www.mint.ca
Each Peace Dollar is a powerful representation of Canada’s ongoing dedication to universal human rights and world peace. Before becoming Prime Minister of Canada, Lester B. Pearson was awarded a Nobel Peace Prize in 1957 for organizing the first UN peacekeeping force. In the decades since, UN peacekeepers have helped de-escalate conflicts and save lives throughout the world. That legacy of peace and international cooperation is reflected on the reverse of this 1 oz. 99.99% pure silver coin. It combines three extraordinary features: Ultra High Relief (UHR), rose gold plating (new for 2023) and a specially engineered pattern, which pulses with hope for a peaceful and prosperous future.
A pulsating field … Your Peace Dollar’s reverse features a pulsating pattern that appears to expand and contract when your coin is tipped. This visual effect is caused by an array of sub-millimetre-scale mirrors, which have been micro-engineered and precisely engraved to reflect light and create the illusion of motion. Rose gold … New for 2023, your Peace Dollar features rose gold plating on the coin’s obverse and reverse, where the uplifting background colour and fine silver relief form a captivating high-contrast design.
Face value: 1 dollar … Composition: 99.99% pure silver
with rose gold plating; Mintage: 6,000; Finish: Proof;
Weight: 31.39 g; Diameter: 36.15 mm; Edge: plain;
Artist: Susan Taylor (reverse), Susanna Blunt (obverse).
Packaging: Black clamshell with black beauty box.
DID YOU KNOW? … *** The allegory on your coin’s reverse first appeared on the 2019 Peace and Liberty medal before becoming a fixture on Canada’s annual Peace Dollar coins. *** Her crown of maple leaves and olive branches is a symbolic representation of the core Canadian values of peace, order and good government.
Your Peace Dollar’s reverse features selective rose gold plating and a pulsating pattern behind the allegorical image of peace designed by retired RCM Senior Engraver Susan Taylor. Struck in Ultra High Relief (UHR), Lady Peace is depicted in profile with her hair crowned in a wreath of maple leaves and olive branches. She is flanked by her name “PAX” (the Latin word for “Peace”) and the year “2023”, while Canada’s national motto, “A MARI USQUE AD MARE” (“From sea to sea”) appears overhead. The obverse also features selective rose gold plating and the effigy of Queen Elizabeth II by Susanna Blunt.
2023 … $200 Rose Gold Plated Pure
Gold Coin – Peace Dollar
www.mint.ca
Each Peace Dollar is a powerful representation of Canada’s ongoing dedication to universal human rights and world peace. Before becoming Prime Minister of Canada, Lester B. Pearson was awarded a Nobel Peace Prize in 1957 for organizing the first UN peacekeeping force. In the decades since, UN peacekeepers have helped de-escalate conflicts and save lives throughout the world. That legacy of peace and international cooperation is reflected on the reverse of this 1 oz. 99.99% pure gold coin. It combines three extraordinary features: Ultra High Relief (UHR), rose gold plating (new for 2023), and a specially engineered pattern that pulses with hope for a peaceful and prosperous future.
Rose gold … New for 2023, your Peace Dollar features rose gold plating on the coin’s obverse and reverse, where the uplifting background colour and pure gold relief form a captivating high-contrast design. A pulsating field … Your Peace Dollar’s reverse features a pulsating pattern that appears to expand and contract when your coin is tipped. This visual effect is caused by an array of sub-millimetre-scale mirrors, which have been micro-engineered and precisely engraved to reflect light and create the illusion of motion.
Face value: 200 dollars … Composition: 99.99% pure gold
with rose gold plating; Mintage: 500; Finish: Proof;
Weight: 33.17 g; Diameter: 30 mm; Edge: Interrupted serrations;
Artist: Susan Taylor (reverse), Susanna Blunt (obverse).
Packaging: Black clamshell with black beauty box.
DID YOU KNOW? … *** The allegory on your coin’s reverse first appeared on the 2019 Peace and Liberty medal before becoming a fixture on Canada’s annual Peace Dollar coins. *** Her crown of maple leaves and olive branches is a symbolic representation of the core Canadian values of peace, order and good government.
Your Peace Dollar’s reverse features selective rose gold plating and a pulsating pattern behind the allegorical image of peace designed by retired RCM Senior Engraver Susan Taylor. Struck in Ultra High Relief (UHR), Lady Peace is depicted in profile with her hair crowned in a wreath of maple leaves and olive branches. She is flanked by her name “PAX” (the Latin word for “Peace”) and the year “2023”, while Canada’s national motto, “A MARI USQUE AD MARE” (“From sea to sea”) appears overhead. The obverse also features selective rose gold plating and the effigy of Queen Elizabeth II by Susanna Blunt.
A solemn tribute to Queen Elizabeth II (1926-2022)
www.mint.ca
For 70 years, Queen Elizabeth II dutifully and gracefully served as Canada’s head of state. And, until her passing on September 8, 2022, she was the only sovereign many Canadians had ever known. This $2 circulation coin is a solemn tribute to Queen Elizabeth II (1926-2022) that marks the end of a historic reign. Like a mourning band, the black outer ring surrounds the polar bear design at the centre of the coin’s reverse. The same effect carries over to the obverse, which features the effigy of Queen Elizabeth II. Like her effigy itself, she was a constant presence in the lives of Canadians, who will forever remember her unwavering dedication to public service and deep affection for Canada.
Over the course of a reign that has spanned more than seven decades, Queen Elizabeth II has played an integral role in the life of our nation. Canadians have enjoyed a close and enduring relationship with Queen Elizabeth II, exemplified by numerous visits, her ties to our fundamental institutions and remaining current with the progress of Canada as a diverse, modern nation. Four different images of Queen Elizabeth II have graced the obverse of all Canadian circulation coins since 1953.
Pure Gold Coin – Vantage Point –
Bald Eagle by Robert Bateman
www.mint.ca www.canadapost.ca
Grow your numismatic art collection with this pure gold Robert Bateman exclusive … The epitome of strength and resilience in the wild, the bald eagle is a regal sight to behold on this magnificent 99.99% pure gold coin. The coin’s reverse presents an engraved take on Vantage Point – Bald Eagle, an inspiring work of art by world-renowned wildlife artist Robert Bateman. Just a glimpse of this bald eagle elicits feelings of awe, even as it quietly sits on its moss-covered perch, its body turned boldly into the wind blowing in from the sea.
An inspiring eagle portrait … Your coin’s reverse is a masterfully engraved adaptation of Vantage Point – Bald Eagle. It is the latest in a growing list of Bateman originals that have graced Canada’s coins, including 2019’s Into the Light – Lion, 2020’s Summertime Polar Bear, 2021’s Wolf Sketch and 2022’s Snowy Owl on Driftwood. Artist’s signature … Your coin’s reverse includes the artist’s (engraved) signature.
Face value: 2500 dollars … Composition: 99.99% pure
gold; Mintage: 50; Finish: Proof; Weight: 1006.1 g;
Diameter: 106.1 mm; Edge: serrated; Artist: Robert
Bateman (reverse), Susanna Blunt (obverse).
DID YOU KNOW? … *** One of Canada’s most recognized and honoured artists, Robert Bateman is an unflagging proponent of wildlife conservation and education. His photo-realistic art reflects his deep love of nature and his commitment to its preservation.
The artist has long been an advocate of wildlife education and learning initiatives that deepen one’s connection with nature, such as those carried out by the Bateman Foundation. Based in Victoria, B.C., the Foundation oversees the Bateman Gallery, home to the largest permanent collection of original works by Robert Bateman. The Batemans have also donated millions of dollars’ worth of artwork and limited-edition prints throughout the years to help fund conservation efforts across Canada.
Your coin’s reverse is an engraved adaptation of Vantage Point – Bald Eagle, an original painting by Canadian wildlife artist Robert Bateman. It features a side view of a bald eagle (Haliaeetus leucocephalus) perched on the moss-covered roots of an uprooted tree. The text “CANADA 2023” appears in the sky, while the artist’s signature is engraved beneath a denomination of “2500 DOLLARS”. The obverse features a nature-themed pattern and the effigy of Queen Elizabeth II by Susanna Blunt. The obverse also bears a special marking that includes four pearls symbolizing the four effigies that have graced Canadian coins and the double date of her reign.
Robert Bateman … Like a massive shadow, the eagle sweeps along the coast. Finding a vantage point, he lands. Facing into the wind from the sea, he adjusts his wings. Once the king of the sky across the continent, the bald eagle has been forced to retreat because of the pesticides and development pressures, but in coastal areas as far apart as Florida and Alaska, he is not only surviving, but thriving. He is noted as a bold or clever hunter or fisherman, and so the edge of the sea provides easy fare for his diet. In this painting I wanted to emphasize the thrust into the wind of the bird, the uprooted tree, and the rocky spit. These elements project into space toward an endless horizon. In contrast is the rich tangle of mosses and other plants which have colonized the stump. I was almost suggesting a Japanese bonsai garden with a little hemlock tree dwarfed by the elements.
$20 … Pure Silver Coin with Yellow Gold Plating –
Celebrate Love
www.mint.ca www.canadapost.ca
Celebrate love in all its forms with this everlasting keepsake … Love is a precious gift that takes many shapes in our lives, whether it’s the grounding love between family members and friends; the unbreakable bond of parent and child; the pulse-quickening affection of lovers; the deep devotion that is nurtured through understanding, respect and trust; or even the self-love that is the foundation for all of these relationships. Love in all its forms is worth celebrating, and this 99.99% pure silver keepsake is a heartfelt expression of your feelings and gratitude for someone special. Through its everlasting bouquet of jasmine flowers and infinity heart, the coin’s reverse expresses the joys of being connected to someone, and of being part of something bigger than yourself. That sentiment is amplified by yellow gold plating, which invites you to let love shine bright by showing you care.
Selective gold plating … Thanks to yellow gold plating, love shines extra bright on this coin! The luxurious gold accent highlights the infinity heart on the reverse, the effigy on the obverse, and the rim that frames the engraving on both sides. Specially designed certificate … Includes a specially designed certificate in full-colour with space to add your own personalized message.
Face value: 20 dollars … Composition: 99.99% pure silver
with yellow gold plating; Mintage: 10,000; Finish: Proof;
Weight: 31.39 g; Diameter: 38 mm; Edge: serrated;
Artist: Jori van der Linde (reverse), Susanna Blunt
(obverse); Packaging: Premium graphic box.
DID YOU KNOW? … *** Known for its intoxicatingly sweet fragrance, the jasmine carries special significance in various parts of the world. Regarded as a symbol of beauty, love, affection, purity or even good luck by many cultures, it is present in special celebrations in some countries, and even considered a symbol of motherhood in others. *** Just like the rose, a jasmine’s colour has a different meaning: yellow for elegance, white for purity and sensuality, pink for affection, red for passion, blue for honesty and purple for inspiration.
The reverse design by Canadian artist Jori van der Linde is an expression of love that transcends romance. The feelings and thoughts associated with love are represented by the bouquet of jasmine flowers, which are widely regarded as a precious symbol of beauty, love affection, purity or good luck. Enhanced with gold plating, a ribbon weaves its way through the flowers to form an intricate infinity heart that represents unity and an unending bond. The word “CANADA” and the year “2023” are also engraved on the reverse. The obverse features the gold-plated effigy of Queen Elizabeth II by Susanna Blunt. The obverse also bears a special marking that includes four pearls symbolizing the four effigies that have graced Canadian coins and the double date of her reign.
Minka Singh, Product Manager … Love transcends what is simply the definition of the relationship between two people. This coin is inclusive in its recognition and celebration of all forms of love, regardless of relationship status.
$200 … Pure Gold Coin – Celebrating Canada’s Diversity:
Knowledge and Interconnection
www.mint.ca www.canadapost.ca
Celebrate Haida culture, people and traditions with this abalone shell-adorned 99.99% pure gold coin… For the Haida, knowledge is power, and the most vital knowledge—the beliefs, experiences and traditions of their people—is passed down from generation to generation, as represented on this 99.99% pure gold coin. The interconnectedness of all living things, or gina ‘waadluxan gud ad kwaagid (everything depends on everything else), is fundamental to the Haida worldview, and that guiding principle is reflected in your coin’s reverse design, where the cedar rope binds the generations (the outer and inner rings) together, and the ocean-coloured abalone shell honours the traditional lifeways of Haida Gwaii. Coin #4 is an abalone shell-adorned expression of Haida culture.
Iridescent abalone shell … With its swirling blues and greens that call to mind the colours of the Pacific Ocean, your coin’s abalone shell centrepiece is an organic gem that symbolizes the Haida people’s deep connection with the sea. A dazzling art tribute … The engraved design features rounded form lines, ovoid and U shapes that are characteristic of Haida art. These deeply symbolic motifs form a circle with no end or beginning on your coin, and the different elements all flow into one another to form a powerful expression of Haida culture and lifeways. A one-of-a-kind piece … Each coin is adorned with a unique abalone shell that has been responsibly sourced. Since no two shells look the same, your coin is truly a one-of-a-kind collectible.
Face value: 200 dollars … Composition: 99.99% pure gold
with abalone shell; Mintage: 275; Finish: Proof;
Weight: 31.16 g; Diameter: 30 mm; Edge: serrated;
Artist: Yahl ‘Aadas Cori Savard (reverse),
Susanna Blunt (obverse).
DID YOU KNOW? … *** An organic gem, abalone shell has long served as a symbol of the ocean, of light, and of life itself. The shell belongs to a marine mollusk that is a traditional food for the Haida, who would harvest abalone using a kíit’úu—a two-pronged spear with sharpened branches that were tied to a long cedar pole. *** While the varied colours of the shell’s exterior may reflect the mollusk’s seaweed diet, its iridescent inner layer (nacre) has long been used as decoration on Haida ceremonial dress and artwork. *** The cedar rope on your coin’s reverse is a nod to cedar’s integral role in Haida culture and beliefs, and its use in the production of material goods for both everyday use and ceremonial purposes—from hats and other pieces of clothing, to tools, baskets, canoes, longhouses, and so much more.
The reverse design by Haida artist Yahl ‘Aadas Cori Savard features an abalone shell inlay surrounded by engraved motifs that honour Haida beliefs and values. The ovoid and U shapes on the outer ring represent the eyes of the Haida Elders and knowledge holders who watch over the younger generations, represented by the inner ring. The repetitive patterns flow into one another, as knowledge is passed down from one generation to the next, while the intertwined cedar rope further reinforces this notion of interconnection—of generations, of land and sea. The obverse features the effigy of Her Majesty Queen Elizabeth II by Susanna Blunt. The obverse also bears a special marking that includes four pearls symbolizing the four effigies that have graced Canadian coins and the double date of her reign.
The Artist: Yahl ‘Aadas Cori Savard … Although circular designs are common within Haida art, repetitive patterns are not. The challenge for me was to create a pattern using formline that would represent the Haida Nation, without depicting any crests that belong to any one clan—this way, everyone is included. The abalone shell was the clear choice for the inlay as it is traditionally used to adorn Haida art; it also added to the theme of interconnection, by representing our ties to the ocean that surrounds Haida Gwaii.
The Expert: Jisgang Nika Collison, Executive Director, Haida Gwaii Museum … Haida have lived through thousands of years of changing landscapes. We have been people of the tundra, people of the ice. For over 10,000 years we have been ocean people. No matter our environment, we have always been Haida. This masterful coin pays great respect to our homeland, values and lifeways of yesterday and today. It pays homage to our Elders, children and future generations. It is a precious reminder of our inextricable relationship with, and responsibility to, our home and each other. And, it’s gorgeous!
www.gtapa.org
The GTAPA is committed to promote and stimulate
the art of philately to all ages for fun,
culture, education, and friendship.